فرمانداری نطنز
خانه
كشاورزي و محصولات

كشاورزي
كشاورزي نطنز بستگي تام و تمام به چگونگي بارندگي و مقدار آن دارد. در سالهايي كه بارندگي زياد است و به گويش محلي وَشَن باريده باشد كشاورزي از رونق بيشتري برخودار خواهد بود. آن چناني كه در صورت امكان علاوه بر زمينهاي زراعتي بيابانهاي اطراف را نيز جهت كشت مورد استفاده قرار مي¬دهند در ساليان پيش از بيل و در بعضي نقاط از گاو آهن جهت كشت زمين استفاده مي¬شد ولي در سالهاي اخير به علت كمي كارگر تا حد امكان از تراكتور و ساير وسايل كشاورزي جديد بهره¬گيري مي¬شود.

محصولات كشاورزي نطنز بيشتر عبارتند از گندم و جو بهاره يا جو شيرين و جو پاييزه كه به آن جو حامض يا جو ترش نيز گفته مي¬شود. انواع لوبيا، ارزن و نوعي از، ارزن به نام گارس – پياز – سيب¬زميني – خربزه – هنداونه – پنبه و دانه¬هاي روغني چون كرچك و كنجد و شاهدانه – تنباكو – توتون – روناس و اسپرك كه در رنگرزي مورد استفاده قرار مي¬گيرند.
محصولات ياد شده با توجه به نوع آب و هوايي كه لازم دارند در نقاط مختلف نطنز كشت مي¬شوند.
محصولات سردرختي نيز در نطنز بسيار متنوع كه معروف تر از همه گلابي آن است كه در خوبي ضرب المثل مي¬باشد، زيرا علاوه بر طعم و بوي مطبوع با اينكه از نوع آبدار است تا مدت مديدي پس از چيدن سالم مي¬ماند.
مركز كشت گلابي دهات كوهستاني نطنز به ويژه دهكده طامه و منطقه برزرود و چيمه رود مي¬باشد.
انواع ميوه¬هاي ديگر چون سيب – زردآلود – آلو – آلبالو – هلو – انار – انجير – توت – انگور و گوجه نيز در نقاط گوناگون نطنز به عمل مي¬آيد و از اين رو خشكبار رقم مهمي از صادرات آن را تشكيل مي¬دهد به ويژه كه گردو و بادام نيز در بيشتر دهات نطنز به دست مي¬آيد.
گرچه در نطنز رودخانه¬هايي چند مانند گورهر، طامه، اوره، چيمه و برز وجود دارد كه در نقاط كوهستاني داراي بستري عميق و غير وسيع و در جلگه¬ها داراي بستري گسترده مي¬گردند آن چنان كه در نواحي كويري به كلي از بين مي¬رود ولي اين رودخانه¬ها خشك و بي¬آب بوده و اكثر آنها فقط به هنگام زمستان يا بهار اندك آبي در آنها جريان پيدا مي¬كند. لذا آب موردنياز از چشمه¬ها و اكثراً هم از قناعت¬ها فراهم مي¬گردد تعداد اين قناتها در سابق بالغ بر چهارصد رشته بودكه طبق آمار سال 1323 به 210 رشته تقليل يافته و مسلماً امروز تعداد آنها كاهش بيشتري پيدا كرده است زيرا خشكسالياي 20 ساله گذشته كه خود يكي از علل مهاجرت مردم نطنز به شمار مي¬آيد موجب ويراني و غيرقابل استفاده شدن بسياري از قناتها در اثر عدم لايروبي گرديده است/س
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 12214
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.