فرمانداری نطنز
خانه
سايت هسته اي


معرفي پروژه غني سازي اورانيوم نطنزدانش توليد و بهره برداري از سوخت هسته اي يكي از پيچيده ترين و پيشرفته ترين فن آوري هاي فوق مدرن است .چرخه سوخت هسته اي كه از معدن آغاز و به نيروگاه ختم مي شود شامل چند مرحله است كه هر مرحله آن داراي پيچيدگيهاي خاص خود بوده و لازمه طي آنها ايجاد توانمندي و به فعل در آوردن دانش و استعداد ، همزمان با تسلط بر فرآيندهاي صنعتي اين فن آوري است.

يكي ازمهمترين حلقه هاي چرخه سوخت هسته اي ، غني سازي اورانيوم مي باشد . اورانيوم موجود در طبيعت داراي سه ايزوتوپ طبيعي 234(به ميزان 006/0درصد وزني) ، 235 (به ميزان 71/0 درصد وزني) و 238 (به ميزان 284/99 درصد وزني) مي باشد كه از اين ميان ايزوتوپ 235 در شرايط خاص به اساني شكافته مي شود و انرژي زيادي آزاد مي كند. اما چون مقدار طبيعي آن پايين است و حدود 71/0 درصد مي باشد ، براي توليد انرژي بايد طي فرايند غني سازي مقدار آن به 3 تا 4 درصد افزايش يابد.فرايند افزايش مقدار درصد ايزوتوپ 235 را غني سازي اورانيوم مي نامند .

در حال حاضر تنها مركز غني سازي در كشور تاسيسات غني سازي نطنز مي باشد كه پروژه ساخت اين تاسيسات در حال انجام است.در ابتدا علاوه بر ناشناخته بودن فن آوري غني سازي اورانيوم به لحاظ علمي ، فني و تجربي ، عذم دسترسي به ابزارهاي صنعتي مورد نياز نيز از مشكلات بزرگ فرا رو محسوب مي شد . عدم امكان ورود ماشينهاي سانتريفيوژ به كشور و عدم دسترسي به فن آوري ساخت آنها معضل بزرگي بود كه به دست فرزندان غيور اين كشور مرتفع شد . متخصصين با تلاش شبانه روزي خود موفق شدند تا علاوه بر دستيابي به فن آوري طراحي وساخت اين ماشينها با توانايي گردش 1000 دور در ثانيه كثيري از ماشينهاي مذكور را توليد و مونتاژ كرده و در زنجيره بهره برداري نصب كنند كه اين موجب تحسين همگان و شگفتي كارشناسان خارجي گرديده است.

فرآيندهاي اصلي كه طي آن عمليات غني سازي در سايت نطنز صورت مي گيرد شامل مراحل :

- عمليات خوراك دهي در ايستگاه تغذيه

- عمليات غني سازي در سالن ماشينها

و عمليات جمع اوري در واحد جمع آوري است .

در اولين واحد ، خوراك لازم جهت تغذيه ماشين هاي سانتريفيوژ تامين مي شود . UF6 توليد شده در كارخانه UCF اصفهان با استفاده از مخازن 48X و با غناي 71 صدم در صد به واحد خوراك دهي وارد شده و با استفاده از تجهيزات خاص در درون گرم كن هايي به نام اتوكلاو قرار مي گيرند.اتوكلاوها بوسيله حرارت ، UF6 را از حالت جامد به گاز تبديل مي كنند و گاز UF6 آماده انتقال به دومين واحد غني سازي مي شود . در واحد جداسازي كه مهمترين بخش پروژه غني سازي مي باشد ، درصد وزني ايزوتوپ 235 اورانيوم از 71 صدم درصد به 3 الي 4 درصد افزايش مي يابد . اين واحد متشكل از تعداد زيادي ماشين سانتريفيوژ است كه در قالب آبشارهاي 164 تايي و به صورت موازي طراحي شده اند . هر آبشار 164 تايي از 15 مرحله تشكيل شده است .در سانتريفيوژ مواد از وسط محور چرخشي وارد شده و با حركت در طول محور و جداره در دو جهت مختلف موجب ايجاد غلظت ايزوتوپي در طول محور مي شود . در نتيجه مي توان ايزوتوپهاي سبك و سنگين را در دو انتهاي محور و در نزديك جداره سانتريفيوژ برداشت نمود . بدين ترتيب كه پس از تزريق گاز UF6 به ماشين ها ، ايزوتوپهاي 235و238 اورانيوم بوسيله نيروي گريز از مركز حاصل از دوران بسيار سريع روتور كه به 1000 دور در ثانيه مي رسد ، از هم جدا شده و گاز غني شده توسط سيستم گازرساني به ماشين هاي مرحله بعدي زنجيره و گاز تهي شده از ايزوتوپ 235 به مرحله قبلي زنجيره باز گردانده مي شود تا فرايند غني سازي تكميل گردد. در سومين واحد ، UF6 هاي غني شده و تهي شده توسط تله هاي سرد كه وظيفه سرد سازي و انجماد گاز UF6 را بر عهده دارند جمع آوري و بصورت مجزا در مخازن موسوم به 30B انباشته مي شوند . مجموعه فرايند هاي غني سازي اغلب در شرايط خلا و فشارهاي بسيار پايين تر از فشار اتمسفر انجام شده و اين مطلب بر پيچيدگي كار بسيار مي افزايد . واحد جمع آوري از طريق پمپ هاي خلا كار خلاسازي را نيز انجام مي دهد.

اين پروژه بنا به دلايلي چند از اهميت خاصي برخوردار است:

-بدون راه اندازي اين پروژه چرخه سوخت هسته اي كشور كامل نخواهد شد.

- اين پروژه براي اولين بار در ايران در حال انجام است و تا كنون نمونه داخلي آن اجرا نشده است .

- دراين پروژه از مشاوران خارجي به هيچ عنوان استفاده نشده است .

- بنا به دلايل متعدد قسمتهاي مخلف اين پروژه اعم از طراحي ، آزمايش ، اجرا و ساخت بصورت همزمان و توسط متخصصين داخلي در حال انجام است.

بدون شك دستاورد ارزشمند و گرانبهاي توليد و مونتاژ ماشينهاي سانتريفيوژ و دست يابي به دانش فني غني سازي در مقياس صنعتي كه تنها با اتكا به همت و توانايي جوانان اين مرز و بوم ، به بار نشسته سند افتخار كشورهاي اسلامي و در حال توسعه مي باشد.
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 11491
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.