فرمانداری نطنز
خانه
آرامگاه مير احمد نخعيدر شمال شرقي ساختمان امامزاده عبدالله بنايي متروكه دو طبقه با سقفي فرو ريخته مشهور به آرامگاه احمد نخعي قرار دارد كه مردم محل به آن چهل دختران نيز ميگويند . بنا متشكل از هشت غرفه متصل و پنج ضلعي در هر طبقه ميباشد كه در داخل صفه هاي طبقه همكف آثار قبوري چند مشاهده ميگردد كه فقط دو عدد آنها داراي سنگ نوشته است.
سقف آن طاق ضربي و داراي گنبدي بدون ساقه بوده كه در حدود سال 1330 شمسي فرو ريخته است.
در داخل آرامگاه در قسمت وسط ،آثار قبري مشاهده نميشود و قبرهاي موجود در داخل غرفه ها قرار دارد، قديمي ترين سنگ تاريخ مربوط به قبري است در يكي از غرفه هاي گوشه غربي ، اين سنگ برجسته از مرمر سفيد به اندازه 43*212 و بلندي 36 سانتيمتر است روي سنگ و جبهه شمالي و جنوبي سوره دهر و در ذيل آن صلوات چهارده معصوم به طور برجسته كنده كاري شده است .
در محوطه پشت آرامگاه سمت غرب نيز سنگ قبر برجسته نوشته داري قرار دارد كه در حواشي روي آن صلوات چهارده معصوم و در متن آن جمله "وفات مرحوم مغفور حسين خان بيك ابن حسين... شاملويي في شهر رجب من سنهٌ 978" و در قسمت شمال سنگ قبر برجسته نوشته داري قرار دارد كه به پيشاني اطراف آن صلوات چهارده معصوم و در زير آنها نادعلي و در حواشي روي سنگ ،آيت الكرسي و دروسط آن جمله " تاريخ وفات مرحمت پناه علي في سنهٌ خمس وستين بعد الف" كنده كاري شده است.
در گوشه جنوبي پشت آرامگاه سنگ قبر قديمي برجسته اي به ابعاد 29*34*148 سانتيمتر قرار دارد كه پيشاني آن جملات " وفات عصمت پناه ماءب ... بنت عبدالرزاق بيگ تاريخ غره رجب المرجب سنهٌ سته و سبعين و سبعمائه (776)" خوانده ميشود. /س
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 11551
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.