فرمانداری نطنز
خانه
موقعيت جغرافيايي
شهرستان نطنز با پهنه اي حدود 3 هزار و 210 كيلومترمربع ، در شمال استان اصفهان، در 33 درجه و 32 دقيقه پهناي شمالي و 51 درجه و 56 دقيقه درازاي خاوري نسبت به نيمروز گرينويچ قرار دارد و بلندي آن از سطح دريا حدود يك هزار و 372 متر است.
شهر نطنز با پهنه اي حدود 20 كيلومتر مربع، در درة خاور كركس كوه، در مسير راه كاشان – اردستان، قرار گرفته است.
اين شهر از سوي شمال به آبادي جزن، از باختر به چيمه، از خاور به روستاي نسران و از جنوب به آبادي گودرزن محدود است.
اين شهرستان از سوي شمال و شمال باختري به شهرستان كاشان، از خاور و جنوب خاوري به شهرستان اردستان و از باختر و جنوب به شهرستان بُرخواروميمه محدود است.
بلندي اين شهر از سطح دريا يك هزار و 650 متر و فاصلة هوايي آن تا تهران 248 كيلومتر است. فاصلة زميني آن تا تهران 326، تا كاشان 74، تا اردستان 71، تا اصفهان 138، كيلومتراست.
نواحي باختري و جنوبي آن، كوهستاني و داراي آب و هواي سردسيري است، نواحي شمالي و خاوري آن، شن زار و داراي آب و هواي معتدل است.
نواحي شمال شرقي در مجاورت كوير و طوفانهاي ريگ روان قرار گرفته و از اين رهگذر ساليانه متحمل خسارات قابل توجهي مي شدند. ساير قسمتهاي نطنز از آفات اين هيولاي مهيب در امان ميباشد.
البته با توجه به طرحهاي جديد در مورد تثبيت ريگهاي روان از جمله استفاده از مالچهاي نفتي كه نتيجه آن ايجاد جنگلهاي مصنوعي قابل توجهي در ريگزارهاي طوفان خيز منطقه باد رود بوده است، نه تنها از ايجاد طوفانهاي ريگ روان و خسارات ناشي از آن جلوگيري به عمل آمده بلكه در هواي اين قسمت نيز اثر قابل توجهي به جاي نهاده و از گرماي جانكاه فصل تابستان آن بنحو محسوسي كاسته و از طرفي كشاورزي بادرود را كه با حفر چاههاي عميق روز به روز از گسترش چشمگيري برخوردار مي شود از زيانهاي حاصله از طوفانهاي كويري تا حدودي مصون و محفوظ داشته است.
مهمترين كوه شهرستان نطنز، كركس كوه است كه بلندترين كوههاي مركزي ايران به شمار مي رود. اين بلندي ها در باختر و دشت هموار در سوي شمال و خاور قرار دارند.
تاریخ به روز رسانی: 1394/09/15
تعداد بازدید: 12380
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.