فرمانداری نطنز
خانه
زبان و لهجه

گرچه زبان مردم شهر نطنز و دهات بزرگ آن فارسي معمولي است ولي به موازات آن زبان روستايي يا فرس قديم نيز در بيشتر دهات از رواج قابل توجهي برخودار است.
زبان روستايي تقريباً فارسي خالص است كه در طي قرون متمادي با وجود تغييراتي كه در آن حاصل گرديده توانسته خود را از نيستي رهانيده و به زمان حاضر برساند زبان روستايي مردم بخشهاي مختلف نطنز گرچه خالي از تشابه نيست ولي اختلاف آنها نيز چشمگير است. اين اختلاف بيشتر ناشي از محصور بودن دهات در دوره ها و كوهپايه ها و دور بودن آنها از شاهراههاي عبور و مرور مي باشد و درجه خلوص زبانهاي روستايي هر محل بستگي تام و تمامي به شرايط ياد شده دارد.
مطلب قابل توجه وجود لهجه هاي مختلف در بخشهاي پنجگانه نطنز است كه به هنگام سخن گفتن چه به زبان فارسي معمولي و چه به زبان روستايي (زبان محلي) كاملاً قابل تشخيص است كه گوينده از مردم كدام محل مي باشد.
لهجه نطنزي نيز مانند زبان روستايي (زبان محلي) به علل فوق الذكر به لهجه كاشي و اصفهاني كه همجوار آن مي باشند وجه تشابهي ندارد.
البته جاي آن دارد كه اين لهجه ها و زبانهاي محلي كه متاسفانه در حال از بين رفتن مي باشند از طرف اهل فن مورد مطالعه و تحقيق قرار گيرد و تا سر حد امكان نسبت به جمع آوري واژه هاي آن اقدام گردد./س
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 11519
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.