فرمانداری نطنز
خانه
تاريخچه

در زمان صفويه نطنز به صورت ولايت مستقلي در آمد و حكام آن مستقيماً از پايتخت يعني قزوين و سپس اصفهان تعيين مي¬شدند به عبارت ديگر توجه خاص پادشاهان صفوي بدين خطه كه مسلماً وجود وزرا و مستوفيان كاردان نطنزي در دستگاه صفويه در اين امر بي تاثير نبوده است. موجب آن گرديد كه حكومت نطنز را ويژه قورچي شمشير خاصه نمايند. در كتاب نقاوه الاثار في ذكر الاخيار موضوع بدين گونه مورد تصريح قرار گرفته است.» شاهوردي بيك كه اسن اولاد خليفه و در آن زمان قورچي شمشير خاصه شريفه بود بنابر آنكه در ايام سعادت فرجام شاه دين پناه داروغگي ولايت نطنز و توابع تعلق به قورچي شمشير ميداشت به نطنز آمده و حل اقامت انداخت و چون پادشاه فلك مستند شاه سلطان محمد در مقام تربيت اولاد ولي خليفه بود شاهوردي بيك را به مرتبه خلافت كه منصب پدرش بود سرافراز ساخت و طبل و علم ولي خليفه را به او ارزاني داشته سرش به اوج رفعت برافراخت.»
شاه عباس اول كه نطنز گردشگاه و شكارگاه تابستاني او به شمار مي¬آمد با احداث دو كاخ در دو سوي نطنز تقريباً آن را به صورت پايتخت تابستاني درآورده بود به عبارت ديگر اين پادشاه علاقه وافري بدين خطه از خود نشان مي¬داد و شدت وحدت اين علاقه بدان پايه رسيد كه نطنز را ولايت خاصه خود گردانيد.
پس از انقراض صفويه و افشاريه و زنديه و روي كارآمدن قاجاريه باز هم حاكم نطنز از پايتخت، از بين مامورين سرشناس دولت و يا شاهزادگان تعيين مي¬گرديد مانند عبدالله خان ايرواني خواهرزاده حاج ميرزا آغاسي صدراعظم محمد شاه شاهزاده محمدباقر ميرزا پسر معزالدوله حسن اعظام قدسي ملقب به اعظم الوزاره طالقاني از چهره¬هاي معروف صدر مشروطيت (مولف كتاب، خاطرات من يا روشن شدن تاريخ صد ساله) غلامحسين خان نوري مقلب به صديق اكرم از آزاديخواهان روشنفكر و مجاهدين صدر مشروطيت كه البته اين وضع تا شروع انتخابات دوره دوم مجلس شوراي ملي ادامه داشت زيرا در دوره اول مجلس شوراي ملي صدر العلماي نطنزي به وكالت مجلس شوراي ملي برگزيده شد كه سخنراني مهيج او برعليه سلسله قاجار در مجلس و جمله تاريخي اين سخنران كه «شاهزادگان عظام نبايستي مصادر امور باشند» مدتها ورد زبانها بود.


در آن هنگام به عللي چند از جمله تاخت وتازهاي پي در پي گروههايي چون نايب حسين كاشي و فرزندانش خانواده¬هاي بختياري و اعوان و انصار آنها به عنوان تعقيب نايب حسين، رجبعلي لر به تحريك ماشاالله خان پسربزرگ نايب حسين، رضا جوزاني و جعفرقلي چرميني كه گاه خود را جزء اتباع نايب حسين قلمداد و در موارد مقتضي نيز بالاستقلال به تاخت و تاز و غارتگري مي¬پرداختند و هر يك تا رسيدن گردنكش ديگري چند روزي خود را مالك الرقاب مردم اين منطقه اعلام و تا سر حد امكان به منظور برآورده كردن خواسته¬هاي نامشروع وغيرقانوني خود از هيچ نوع آزار و اذيتي نسبت به مردم كوتاهي و خودداري نمي¬كردند، در نتيجه مردم را آن چنان از هستي ساقط كردند كه اصطلاح «به نان شب محتاج است» درباره آنان مصداق پيدا كرده بود و بالاخره شيرازه امور آن چنان از هم پاشيده شد كه تنها اميد مردم دفع فاسد به وسيله افسد بود. شايد كه در لحظه جابجايي غارتگران فرصت نفس كشيدني براي آنان پيش آيد.
از طرف ديگر ناتواني زعماي وقت نطنز در اثر تاخت وتازهاي پي درپي غارتگران و پيدايش اختلافات خانوادگي در بين آنها و دامن زدن به آتش اين اختلافات با فراهم كردن دو دستگي در بين مردم به منظور سركوبي يكديگر اين پيش آمدها موجب آن گرديد كه مترصدين فرصت طلب به صيد ماهي از آب گل آلود پرداخته و شهري را كه در قرون متمادي از استقلال برخودار مي¬بود به صورت بخشي در آورده و ضميمه كاشان نمايند.
اين وضع تا سال 1336 شمسي (در حدود 50 سال) ادامه داشت در اين سال نخست وزير وقت به اتفاق عده¬اي از وزراء و ساير مصادر امور راهي شهرستانها گرديدند از جمله مسافرتي به اصفهان واردستان نمود كه گروه زيادي از مردم نطنز به اصفهان و سپس به اردستان به ديدار هيئت دولت رفته و درخواست مسافرت آنان را به نطنز به عمل آوردند. نخست وزير كه با اصرار و استقبال مردم نطنز مواجه گرديد به عذر نداشتن فرودگاه از قبول دعوت خودداري نمود ولي رهبران جمعيت نطنزي اظهار داشتند در صورت پذيرش دعوت، فرودگاه در اسرع وقت ساخته خواهد شد. به هر جهت قبول دعوت موكول به ايجاد فرودگاه در نطنز كه امر محالي به نظر مي¬رسيد گرديد. در ساعت چهاربعدازظهر روز 18 شهريورماه مردم فروگاه آماده شده را به نظر متخصصين مربوطه رسانيدند ولي به علت نواقص فني چندي مورد قبول واقع نگرديد.
مردم كه زحمات خود را بي¬نتيجه ديدند باز مايوس نشده و چندين نقطه ديگر را براي اين كار معرفي كردند كه فقط مكاني در بيابان بالاي پل هنجن مورد قبول واقع گرديد منتهي مي¬بايست تا ساعت 11 شب آماده گردد گروه كثيري از مردم بخشهاي مختلف نطنز با بيل و كلنگ و ساير وسايل روانه محل جديد فرودگاه شدند و در پرتو نور چراغ تا ساعت يازده شب فرودگاه را آماده
بهره¬برداري نمودند.
ساعت شش صبح روز بعد هيئت دولت با هواپيما به نطنز وارد و به همراه گروه زيادي كه از شبانگاه در كنار فرودگاه به انتظار ورود آنان بودند روانه شهر نطنز شدند.
در دبيرستان سپهر نطنز هيئت دولت پس از صرف صبحانه تشكيل جلسه داده نخست انتزاع نطنز از كاشان و شهرستان شدن آن را مورد تصويب قرار داده و بدين گونه نطنز پس از مدتي در حدود پنجاه سال دوباره به صورت شهرستان درآمده و به عنوان يكي از شهرستانهاي استان دوم به شمار آمد و اقدامات بعدي نيز موجب آن گرديد كه نطنز ضميمه استان اصفهان گردد./
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/24
تعداد بازدید: 13557
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.